Какво е бъдещето на Левски без Спас Русев?

Меси отново герой за Барса в драма срещу Атлетик Билбао

Каталунците се класираха за 1/4-финалите за Купата след успех с 3-1 у дома; Алкоркон, Алавес и Реал Сосиедад също продължават напред

12 януари 2017 00:34

Барселона победи Атлетик Билбао с 3-1 на „Камп Ноу” в реванш от 1/8-финалите за Купата на Краля и с общ резултат 4-3 се класира за следващата фаза. В първата среща каталунците бяха загубили с 1-2 в Билбао. Луис Суарес (36), Неймар (48-дузпа) и Лионел Меси (78) вкараха головете за домакините, а Саборит (51) бе точен за баските. Голът на Меси от пряк свободен удар се оказа решаващ, за да не отиде мача в продължения. Само преди няколко дни аржентинецът се разписа от фаул и при визитата срещу Виляреал (1-1) за първенство, предотвратявайки поражение на каталунския тим. Футболистите  на Луис Енрике очаквано имаха териториално превъзходство, но едва в 26-ата минута успяха да пратят топката в мрежата на вратата на баските.

Неймар се измъкна зад отбраната на гостите, но бе отсъдена несъществуваща засада, заради която попадението след това на Луис Суарес бе отменено. Барса все пак поведе с красив гол на Луис Суарес (36), който се разписа след удар със странична ножица след центриране на Неймар на далечната греда. Това беше гол номер 100 за уругваеца в 120 срещи с екипа на каталунците и попадение номер 300 за триото Меси, Суарес Неймар, откакто играят заедно. Малко след почивката Неймар беше повален в наказателното поле на гостите от Енеко Боведа и сам реализира 11-метровия наказателен удар, прекъсвайки период от близо два месеца без гол в официален мач за каталунците. Лъвовете от Билбао реагираха бързо и намалиха чрез Саборит (51), който надскочи Сержи Роберто след центриране на резервата Елустондо.

При този резултат срещата отиваше към продължения и домакините обградиха вратата на баските. Жорди Алба и Неймар последователно шутираха в ръцете на Горка Ираисос, а Луис Суарес стреля покрай вратата. Дойде ред отново на Лионел Меси (78) да се разпише от пряк свободен удар от около 20 метра. Аржентинецът прати топката в страничния стълб и след това тя влетя във вратата за 3-1.
До края на мача гостите не успяха да отвърнат на удара и така Барса се класира за 1/4-финалната фаза на надпреварата.

Втородивизионният Алкоркон спечели с 2-1 при визитата си на Кордоба и също се класира за 1/4-финалите, след като в първата среща двата тима не си бяха вкарали гол. Пиовакари (9) изведе домакините напред в резултата, но Давид Родригес (58) и Иви (61) се разписаха за пълния обрат. Това е историческо постижение на тима от мадриското предградие, след като досега никога не е достигал до този етап на турнира.

Алавес устиска 1-1 с Депортиво Ла Коруня у дома и след 2-2 на "Риасор" преди седмица продължава напред заради повече голове на чужд терен. Едгар Мендес (45) откри резултата за домакините, а в 48-ата минута Тео Ернандес беше изгонен с втори жълт картон и Алавес доигра мача в намален състав. Гостите изравниха чрез Алехандро Арибас (60), но до края на срещата баските удържаха благоприятния за тях резултат и се класираха за 1/4-финалите.

Реал Сосиедад завърши 1-1 при гостуването си на Виляреал в реванша и с общ резултат 4-2 продължи в следващата фаза. Микел Оярсабал (15) даде аванс на баските от Сан Себастиан след центриране на Йосеба Салдуа. Минута по-късно не бе зачетен гол на Саму Кастийехо от домакините. В 23-тата минута Рафаел Сантос Боре от домакините нацели близката греда. В края на полувремето жълтата подводница изравни. Никола Сансоне удари греда след пряк свободен удар, а при добавката Роберто Сориано (45) се разписа за 1-1. След почивката домакините така и не успяха да стигнат до нови попадения, с които да върнат интригата и да се борят за продължаване напред. В 88-ата Сансоне беше изгонен с директен червен картон след грубо нарушение. В крайна сметка Реал Сосиедад се класира за 1/4-финалите на надпреварата.

Лудогорец - Базел 0-0